I doubt you find too many that are cheaper than that. I flew 100 miles
today and the fuel was $23.00. However, for every hour I fly, I put back
$25.00 towards maint, and so there is some money around when the engine
needs an overhaul. I am paying $2.18 per gallon, how much are you paying? I
really doesn't sound that bad to me. What happens in a few hundred hours
when the plane needs something major?
Compare to the same trip in a car. In my case, I flew three, sat down
and ate a full course meal, and returned in less time than it would have
taken to drive to there alone. Had there been an interestate highway going
right there that wouldn't be the case though. Still, the view alone more
than makes up for the difference for me.
Did you get your license and your plane planning to save money or do you
do it because like to fly?
Take along a buddy and share the costs, now you are talking about $20.00
for 150 miles. A little over $.13 per mile each doesn't sound bad at all to
me.
Wayne
"Charles Talleyrand" wrote in message
...
I spent $40 on my plane yesterday. That topped off the tanks and put a
quart of oil in the engine. With this I was able to fly from home to
Houghton, and back, which is about 150 miles round trip.
I haven't spent $40 on plane all in the same day since the last annual.[1]
My plane is eating me out of house and home. I hope your planes
are cheaper than mine.
-Charles Talleyrand
[1] OK, hanger rent is $110/month, but that is a fully enclosed nice
hanger
with concrete floor and such.
|