Thread
:
$16,619.85
View Single Post
#
77
January 1st 08, 01:35 PM posted to rec.aviation.piloting
Bertie the Bunyip[_19_]
external usenet poster
Posts: 3,851
$16,619.85
Tina wrote in news:6bdda8ae-296b-436f-aa83-
:
On Dec 31, 4:42 pm, Mxsmanic wrote:
$5k or even $10k is not that
much in the grand scheme of things these days. That would be the cost
of a vacation trip to Europe for a family of 4.
Most families of four never go to Europe.
It's worth remembering earning a pilots license is less expensive
than, for instance, leaving the US to live in, say, Paris.
Maybe not, the difference in the price of peanut butter there could pay
back the pirce of the ticket in less than a single lifetime..
From anthony@... Mon Nov 04 04:51:30 2002
To:
References:
Subject: [Laid Off Land] What have you cut back?
Date: Mon, 4 Nov 2002 13:51:26 +0100
I don't know how to cook, but I discovered that house brands of canned
ravioli cost only $0.65, and pound cake costs only $1.09. The ravioli
provides 450 kcal or so, and the pound cake provides 872. The two of
these, with glasses of whole milk (215 kcal per glass, and $0.80 per
litre, with 3 glasses per litre), provide almost 1800 kcal for about $2
per day, which isn't too bad.
Still, groceries are actually a fairly minor expense compared to things
like rent. If you cannot pay for groceries, there's no way you can pay
rent or mortgage, but if you can pay rent or mortgage, there's always
enough left over to buy some food.
Bertie the Bunyip[_19_]
View Public Profile
View message headers
Find all posts by Bertie the Bunyip[_19_]
Find all threads started by Bertie the Bunyip[_19_]